3 min. čítanie
Dátové centrá musia svojim zákazníkom zaručiť 99,8% prevádzkyschopnosť serverov. To znamená, že dátové centrá musia urobiť všetko pre to, aby servery fungovali – od pravidelnej údržby až po dostatočné chladenie aj v kritických chvíľach, keď teploty vonku stúpajú. Horúce letá v posledných rokoch ukázali, že existujúce chladiace zariadenia v mnohých dátových centrách nie sú pripravené na meniacu sa klímu, pretože extrémne vysoké teploty už nie sú výnimkou. Stroje sa snažia poskytnúť požadovaný chladiaci výkon pri nových teplotných špičkách a občas zlyhajú. V kombinácii s obmedzeniami spotreby energie je to nočná mora pre akékoľvek dátové centrum. Tento blog sa na to pozrie bližšie a ponúka aj riešenie tohto bežného problému.
Spoľahlivosť serverov ako najväčší problém
Spoľahlivosť serverov je najväčšou obavou pre akékoľvek dátové centrum. Túto spoľahlivosť musí zabezpečiť chladiaci systém. Mnohé dátové centrá majú viac ako päť rokov a musia vydržať ešte roky. Chladiace zariadenia v týchto dátových centrách však nedokážu zvládnuť vysoké vonkajšie teploty posledných rokov. Riešením môže byť nahradenie starších chladiacich strojov novými chladiacimi strojmi s väčším výkonom, ktoré zaručia optimálnu prevádzku pri extrémnych teplotách – za vysoké náklady. Okrem toho tieto výkonnejšie chladiče spotrebujú oveľa viac energie, čo nie je možnosťou pre mnohé dátové centrá. Viac o tom nižšie.
„Pravidelne dostávame hovory z dátových centier, ktoré pobehujú s postrekovačmi a hadicami alebo dokonca najímame celé tímy ľudí, aby sa chladiče ochladili, a aby sa zabránilo prestojom. Nie je to len zlé pre stroje, ale aj veľmi drahé.“
Pod lupou ohľaduplnou k životnému prostrediu
Dátové centrá sú veľkými spotrebiteľmi elektriny, a preto sú vzhľadom na súčasné požiadavky na udržateľnosť kladené na spoločnosti pod lupou. Okrem toho miestne a regionálne samosprávy často obmedzujú spotrebu energie dátových centier. To má zase dôsledky pre maximálny špičkový výkon, ktorý je niekedy potrebný na zaručenie celkovej serverovej kapacity dátového centra. Energia nie je zadarmo ani pre dátové centrá. Okrem toho rastie povedomie o tom, že centrá musia byť efektívnejšie z hľadiska spotreby energie.
PUE (Power usage efficiency – Účinnosť spotreby energie)
PUE 1.5 je priemerná hodnota; cieľom je dosiahnuť PUE 1.05. PUE predstavuje pomer medzi celkovou spotrebou energie dátového centra a spotrebou energie samotného počítačového vybavenia. Ak sa v dátovom centre používa 150 wattov energie na napájanie 100-wattového servera, potom je PUE 1.5. Rozdiel 50 wattov sa používa pre zariadenia, ako sú chladiace systémy. V komerčnom dátovom centre sa PUE pohybuje medzi 1.2 (dátové centrum mladšie ako jeden rok) a 2 (dátové centrum staršie ako päť rokov) alebo dokonca viac ako 2 (to platí pre mnohé serverové miestnosti v rámci spoločností). V dátovom centre platíte ako zákazník na základe týchto 100 wattov. Dátové centrum s nízkym PUE tak môže svojim zákazníkom ponúknuť nižšiu cenu za kWh.
Spoločné umiestnenia, kde sa spracúvajú/ukladajú údaje od tretích strán, uprednostňujú použitie chladičov, aby splnili požadované presné požiadavky na chladenie.
Spoločnosti, ktoré využívajú dátové centrá na spracovanie vlastných údajov, umožňujú o niečo väčšiu rezervu v požadovaných teplotách, aby servery fungovali. Často sa potom rozhodnú pre adiabatické chladenie, aby dosiahli čo najnižšiu hodnotu PUE a výrazne nižšiu spotrebu energie.
Zabite dve muchy jednou ranou s adiabatickým predchladením
Našťastie existuje efektívne a udržateľné riešenie na optimalizáciu existujúcich a nových chladiacich systémov. Inštalácia adiabatického predchladenia pred chladiacimi zariadeniami zvyšuje spoľahlivosť týchto strojov a znižuje celkovú spotrebu energie. Predchladič zaisťuje, že vonkajší vzduch je ochladzovaný priamym odparovacím chladením pred vstupom do kondenzátora resp. chillera. Výsledkom je, že samotné chladiace stroje pracujú s nižším výkonom, aby dosiahli požadovanú teplotu; špičková spotreba je výrazne znížená a riziko zlyhania je vylúčené.
PreCooll – adiabatický predchladič
Oxycom PreCooll, adiabatický predchladiaci systém Oxycom, je modulárny systém s jednoduchou inštaláciou, ktorý možno nainštalovať pred akýkoľvek vzduchom chladený chladič. Pretože odparovacie médium PreCooll nie je vyrobené z celulózy, ale z hliníka, vďaka čomu má oveľa dlhšiu životnosť ako iné predchladiče. Optimálny pomer poklesu tlaku PreCooll je extrémne nízky v porovnaní s celulózovými odparovacími médiami. Účinnosť odparovania vzhľadom na absolútnu vlhkosť je 91,9 %, pri 44 Pa, 2 m/s. Nízky odpor nespôsobuje žiadne obmedzenie samotným chladičom.
Nainštalujte si adiabatické predchladenie pre svoje dátové centrum už teraz. Naplánujte si nezáväznú konzultáciu, aby ste zistili, čo môže adiabatické predchladenie urobiť pre vaše dátové centrum.