Chladiace zariadenia sa často využívajú najmä v potravinárskom priemysle. Rôzne druhy týchto zariadení preto možno nájsť nielen v reštauráciách, ale i hoteloch, obchodoch s potravinami či pekárňach. Každá prevádzka je však iná a má od chladiacich boxov iné očakávania.
Chladiace boxy
Chladiace a mraziace boxy nájdu uplatnenie všade tam, kde je potrebné uchovať potraviny či iné suroviny v určitých tepelných podmienkach. Podľa potrieb môžu byť vyrobené na mieru. Takto vyrobené chladiace boxy sú vyrobené z tepelnoizolačných panelov, ktoré sú z oboch strán oplechované pozinkovaným lakovaným plechom. Výplň tvorí polyuretánová pena, ktorá určuje ich termoizolačné vlastnosti. Termoizolačné vlastnosti však závisia aj od hrúbky polyuretánovej výplne.
Pri chladiacich boxoch na mieru sa dbá na konkrétne požiadavky, akými sú teplota, vlhkosť, ale i manipulácia s boxom. Vo väčších skladoch je vhodné siahnuť po veľkoobjemových boxoch. Ďalšou možnosťou sú kontajnerové chladiace boxy, s ktorými je možné manipulovať a v prípade potreby presunúť na iné miesto.
Vedeli ste, že? Dôležitou súčasťou chladiacich boxov sú i chladiarenské dvere vyrobené z izolácie z tuhého polyuretánu. Pri naskladňovaní tovaru do chladiacich boxov môžu zbytočným únikom chladu zabrániť otočné chladiarenské dvere či kyvné dvere.
Iný druh chladiacich zariadení predstavujú multi boxy a multi kabinety. Tieto chladiace zariadenia sú rozdelené do viacerých modulových častí. Aj preto ponúkajú možnosť skladovania rôznych tovarov a potravín v jednom.
Kondenzačné jednotky
Na chladenie chladiacich priestorov sú často využívané kondenzačné jednotky, pri ktorých sa rozsah odparovacích teplôt sa pohybuje od +15 °C až do -50 °C. Kondenzačná jednotka, ktorá je určená na komerčné chladenie i chladenie pri potravinárskom priemysle, má výkon od 1 až do 90kW. Tento výkon je následne možné regulovať a v prípade potreby znížiť až na 10%, čo pomáha znižovať i spotrebu náklady na energie.