Po zavedení Parížskej dohody musia výrobné podniky po celom svete prehodnotiť svoje pracovné procesy so zameraním na zníženie emisií CO2. To zahŕňa aj prehodnotenie spôsobu chladenia a vetrania veľkých výrobných hál. Adiabatické chladenie poskytuje environmentálne zodpovedné riešenie vnútornej klímy, napriek tomu sa stále zdá, že mnoho ľudí má obavy týkajúce sa adiabatického chladenia. Väčšina z týchto obáv pramení z nevedomosti alebo neskúsenosti, keď majitelia výrobných závodov a ako aj technici často rozmýšľajú len v rámci tradičných technológií, ktoré už poznajú.
V tomto blogu vymenujeme a vyriešime osem z najčastejších obáv, resp. mylných predstáv o adiabatickom chladení. Dúfame, že tým ľudia zmenia svoje vnímanie adiabatického chladenia a uvidia, že toto riešenie chladenia nám pomáha dosiahnuť uhlíkovo neutrálnu ekonomiku.
Obava #1: Adiabatické chladenie vytvára subtropické vnútorné prostredie
Jednou z najčastejších obáv adiabatického chladenia je, že vytvára subtropické vnútorné prostredie, s vysokou relatívnou vlhkosťou a kondenzáciou v klimatizovaných priestoroch. Táto obava vyplýva zo skutočnosti, že niektoré domáce klimatizácie nielen chladia, ale aj zvlhčujú. Tieto klimatizácie vháňajú zvlhčený chladný vzduch do priestorov, pričom vo väčšine prípadov tento vlhký vzduch nie je z priestorov odťahovaný a vlhkosť nemá kam uniknúť. V dôsledku toho je vnútorná vlhkosť v klimatizovaných priestoroch príliš vysoká. To však nie je prípad priemyselného dvojstupňového adiabatického chladenia. Dvojstupňové adiabatické chladenie funguje na princípe ventilačného chladenia. Čerstvý vzduch sa vháňa do priestoru, absorbuje teplo a potom sa z priestorov odťahuje. Týmto spôsobom, sa vlhkosť vo vzduchu nemá šancu v interiéri naakumulovať.
Obava #2: Adiabatické chladenie je neudržateľné
Adiabatické chladenie nie je ani zďaleka neudržateľné. V skutočnosti môže adiabatické chladenie priniesť značné úspory energie. Táto technológia využíva na chladenie čerstvého vzduchu prirodzený princíp odparovania vody. Na dosiahnutie 40 kW chladiaceho výkonu je potrebný len 1 kW elektrickej energie. Tento takzvaný EER (Pomer energetickej účinnosti) je 10 násobne nižší pri porovnaní s tradičnými kompresorovými klimatizáciami. Počas horúcich dní sa spotreba energie adiabatického chladenia takmer nezvyšuje a nedochádza ani k vysokým špičkový výkonom. Adiabatické chladenie celkovo spotrebuje oveľa menej elektriny ako mechanické chladenie.
Niekto môže vzbudzovať obavy, že adiabatický chladiaci systém používa na chladenie veľa vody. Na výrobu 695 kW chladiacej energie je však potrebný len jeden meter kubický vody.
Obava #3: Adiabatické chladenie je drahé
Tvrdenie, že je adiabatické chladenie drahé, nie je pravda. Adiabatické chladenie vám v skutočnosti umožňuje chladiť a vetrať veľké výrobné haly až o 80 % nižšími nákladmi ako pri mechanickom chladiacom systéme. Nielenže je kúpa adiabatického chladenie oveľa lacnejšia, ale tiež na chladenie spotrebuje až o 90 % menej elektrickej energie ako mechanické chladiace systémy.
Adiabatický chladiaci systém samozrejme využíva vo svojom chladiacom procese nielen elektrinu, ale aj vodu. Náklady na spotrebu vody sú však minimálne a omnoho nižšie ako úspora na elektrickej energii.
Obava #4: Adiabatické chladenie nie je účinné vo vlhkom podnebí
S priamym adiabatickým chladiacim systémom nemôžete chladiť tak hlboko a na zníženie vnútornej teploty potrebuje oveľa viac vzduchu. Avšak toto nie je prípad nového dvojstupňového adiabatického chladenia od firmy Oxycom, ktoré pri porovnaní s priamym adiabatickým chladením chladí až o 7 °C nižšou teplotou. Adiabatické chladenie však zostáva fyzikálny procesom: pri vonkajšej relatívnej vlhkosti 80%, nedokáže dvojstupňový adiabatický systém chladiť tak efektívne ako pri nižšej vlhkosti.
Niektoré tropické krajiny majú také vlhké podnebie, že adiabatické chladenie nemôže poskytnúť dostatočný chladiaci výkon. V Európe sa takéto podmienky prakticky nevyskytujú, ak tak len krátko, pred alebo počas výdatných zrážok, čo nastáva len niekoľko hodín do roka. Okrem tejto situácie je v našich klimatických podmienkach len niekoľko vlhkých dní v roku, počas ktorých adiabatický systém nechladí až tak efektívne. Tieto vlhké dni sa zvyčajne vyskytujú počas jari a jesene, keď sú teploty stále relatívne nízke a vlhkosť vzduchu je vysoká len niekoľko hodín počas dňa. Po zvyšok roka funguje adiabatické chladenie ako vysoko účinné a udržateľné riešenie klimatizovania vnútorného prostredia.
Ostatné regióny ako napríklad Dubaj, majú dlhšie vlhké obdobie, počas ktorého teploty stúpajú vysoko nad pohodlnú úroveň. Dvojstupňové adiabatické chladenie je však aj v týchto krajinách účinným a udržateľným riešením. Môžete sa tiež rozhodnúť pre hybridný chladiaci systém. Ide o kombináciu dvojstupňového adiabatického chladenia s mechanickým chladiacim systémom. Počas vlhkých dní sa môže zapnúť mechanický chladiaci systém, ktorý pomôže adiabatickému chladeniu dosiahnuť požadované teploty, zatiaľ čo dvojstupňový adiabatický systém zabezpečí príjemnú teplotu počas zvyšku roka. Týmto spôsobom môžete efektívne ochladiť svoje priestory po celý rok bez straty rozsiahlych výhod adiabatického chladenia.
Obava #5: Adiabatické chladenie dokáže chladiť len na niekoľko stupňov pod vonkajšou teplotou.
Ak je vonku 40 °C, priamy adiabatický chladiaci systém zvyčajne nedokáže dosiahnuť vnútornú teplotu 22 °C. Predtým boli takéto teplotné rozdiely dosiahnuteľné len pomocou mechanického chladiaceho systému, čo viedlo k extrémne vysokej spotrebe energie.
Nová dvojstupňová adiabatická chladiaca technológia dokáže v porovnaní s priamymi adiabatickými systémami privádzaný vzduch chladiť až o 7 °C nižšie. To má významný vplyv na vnútornú teplotu a navyše dvojstupňová technológia privádza vo vzduchu až o 60 % menej vlhkosti, čo vytvára pohodlnú vnútornú klímu.
Príklad: bez účinného chladiaceho systému môžu teploty vo výrobných priestoroch rýchlo vzrásť o 5 až 10 °C nad vonkajšiu teplotu. Nielen v dôsledku tepelného žiarenia zvonka, ale často aj v dôsledku vysokého vnútorného tepelného zaťaženia napríklad výrobných systémov. S dvojstupňovým adiabatickým chladiacim systémom sa vnútorná teplota môže dostať na pohodlnú úroveň, zvyčajne okolo 22 °C.
Obava #6: Adiabatické chladenie je nehygienické
Adiabatické chladenie používa na chladenie čerstvý vonkajší vzduch, ktorý môže obsahovať rôzne druhy baktérií a húb, čo môže vyvolávať obavy, že je tento proces nehygienický. Najmä preto, že dochádza k styku privádzaného vzduchu s vodou.
Väčšina adiabatických chladiacich systémov používa v chladičoch ako materiál celulózu, ktorá je samozrejme ideálnou živnou pôdou pre baktérie a huby. Tieto chladiče sú každých 24 hodín úplne presušené, čo spôsobí bio-šok, a baktérie, ktoré v celulóze žijú sú takto eliminované. Chladiče, ktoré pre svoj adiabatický systém používa Oxycom, sú nielen úplne vysušené každých 24 hodín, ale sú vyrobené z hliníka a nie z celulózy. Hliníkové rebrovanie v chladičoch je potiahnuté antibakteriálnou striebornou iónovou vrstvou, ktorá ešte viac zabraňuje množeniu baktérií a húb.
Obava #7: Adiabatické chladenie môže spôsobiť infekciu baktériou legionella
Baktérie Legionella sa prirodzene vyskytujú v pôde a vode, a ak sa človek nadýcha malých kvapôčok kontaminovanej vody, tieto môžu spôsobiť infekciu pľúc. Baktérie legionella môžu rásť vo vode s teplotou medzi 20 °C až 50 °C, najmä ak táto voda stojatá. Adiabatické chladenie funguje ako odparovací chladiaci systém, v ktorom sa voda odparuje a neatomizuje. S niektorými adiabatickými chladiacimi systémami, ako sú napríklad tie, ktoré sa používajú v chladiacich vežiach, môžu vznikať problémy, pretože vodu rozprašujú alebo atomizujú, aby sa vo vzduchu ochladila. Počas procesu adiabatického chladenia, ktorý používa Oxycom, však žiadne kvapky ani aerosóly uvoľňované nie sú. To znamená, že neexistuje žiadne riziko nákazy baktériou legionella, aj keď sú baktérie vo vode prítomné.
Obava #8: Adiabatické chladenie je príliš zložité
Aj keď je adiabatické chladenie proces, ktorý je vo svojej najzákladnejšej forme známy už po stáročia, väčšina ľudí však nie je oboznámená s možnosťami, ktoré nové adiabatické technológie môžu poskytnúť. A neznalosť často vedie k neochote skúsiť niečo iné. Naša súčasná globálna klimatická situácia vyžaduje, aby sme vyskúšali niečo iné a našli inovatívne spôsoby, ako znížiť našu uhlíkovú stopu.
Vývoj a prijatie nových koncepcií si vždy vyžaduje určité investície, ale nikdy by to nemal byť dôvod, prečo tak neurobiť. To isté platí pre adiabatické chladenie. Majitelia výrobných podnikov a montážni technici si niekedy myslia, že adiabatické chladenie je príliš zložité na realizáciu, ale nič nie je príliš zložité, keď do toho investujete trochu času.
V spoločnosti Energio sme tu, aby sme vám pomohli. Máme širokú škálu nástrojov na presný výpočet vonkajšieho a vnútorného tepelného zaťaženia budovy, požadovaného výkonu chladenia a vetrania a súvisiacich prevádzkových nákladov. Spolu s vašimi odborníkmi a miestnym inštalačným tímom zmapujeme, ako najlepšie a najefektívnejšie integrovať prívod a odvod vzduchu vašich budov.
Fakt: Adiabatické chladenie poskytuje udržateľné riešenie pre zdravé a pohodlné vnútorné prostredie
Na záver možno povedať, že prakticky v akýchkoľvek klimatických podmienkach našej planéty je dvojstupňové adiabatické chladenie vhodným riešením pre chladenie vnútorných priestorov. Ďalej poskytuje environmentálne zodpovedný spôsob vytvárania a udržiavania zdravej a pohodlnej vnútornej klímy vo veľkých budovách. V tomto veku rastúcich environmentálnych obáv je cieľom spoločnosti Energio dodávať ekologické riešenie zdravého vnútorného prostredia, vďaka ktorému sa ľudia budú cítiť pohodlne a produktívne každý deň v roku. Ak chcete získať ďalšie informácie, kontaktujte jedného z našich skúsených špecialistov na adiabatické chladenie. Naša firma sa drží hesla, kto chce hľadá spôsob, a kto nechce hľadá dôvod.
Adiabatické chladenie Oxycom IntrCooll Plus je nová inovatívna technológia, ktorá prináša efektívne riešenie pre udržiavanie príjemnej teploty v rôznych prostrediach. Je to metóda, ktorá využíva adiabatický proces, kde je chladivo dodávané prostredníctvom vody a vzduchu a funguje bez tradičných chladiacich jednotiek. To znamená, že teplota vzduchu môže byť znížená bez potreby kompresora, čo v konečnom dôsledku znižuje spotrebu energie a prispieva k ekologickému chladeniu prostredia. Ľudia môžu mať výhrady ohľadom adiabatického chladenia, pretože nové technológie väčšinou vzbudzujú určité obavy. Avšak, väčšina z týchto obáv je zbytočná, keďže Oxycom IntrCooll Plus je navrhnutý s ohľadom na efektivitu, bezpečnosť a ohľaduplnosť k životnému prostrediu.