Ako si vyberiete chladiaci priestor, ktorý najlepšie vyhovuje vašim požiadavkám? Do úvahy musíte vziať veľa vecí: finančnú nákladnosť, energetickú účinnosť chladiaceho systému, jednoduchú údržbu chladiacej miestnosti a podobne.
Na trhu je množstvo chladiarní s rôznymi parametrami, ktoré majú rozličné funkcie, používajú rôzne komponenty, aby sa dali prispôsobiť na mieru konkrétnemu klientovi. Ako si teda vybrať tú správnu presne pre vás?
Ujasnite si účel použitia chladiarne
Na aký účel budete chladiareň používať? Aké produkty chcete chladiť?
Chladiarne majú široké možnosti použitia a podľa toho, čo sa bude nachádzať v chladiacej miestnosti bude potrebné prispôsobiť celú chladiareň.
Môžete mať laboratórnu chladiareň pre zdravotnícke potreby, biologické vzorky či liečivá. Komerčnú chladiareň pre potraviny, pohostinstvo či drobnú mäsovýrobu.
Priemyselnú chladiareň pre skladovanie a distribúciu potravín, zeleniny, ovocia, morských produktov.
Všetky druhy odvetví od spracovania potravín, cez skladovanie, chemický priemysel, výrobu komponentov či IT sektor – títo všetci potrebujú pri svojej práci funkčnú chladiareň.
Kapacita chladiarenského skladu
Veľkosť, čiže kapacita chladiarne je tiež určujúcim faktorom pri výbere správnej chladiacej miestnosti. Kapacita chladiarenskej miestnosti by mala presahovať objem zásob, ktoré v nej chcete uchovať. Taktiež by mala poskytovať dostatok priestoru pre regálový systém, uličky, manipulačný priestor bezpečný pre pracovníkov, prúdenie vzduchu či chladiaci systém.
Výrobcovia chladiarenských skladov odporúčajú mať kapacitu chladiarne minimálne o 40 % väčšiu ako potrebujete. Je výhodnejšie z energetického a aj z ekonomického hľadiska mať väčšiu chladiarenskú miestnosť ako viacero menších.
Rozsah teplôt v chladiarenskom sklade
Rôzne typy produktov, ktoré budete skladovať v chladiarenskej miestnosti si vyžadujú rôzny rozsah teplôt potrebných na chladenie.
Napríklad potraviny, ktoré sa majú uchovávať kratšiu dobu, ako napríklad zelenina, ovocie, tepelne upravené mäsové produkty, mlieko, pečivo či omáčky sa musia skladovať pri teplotách okolo 3 °C až 12 °C.
Surové morské plody, surové mäso a niektoré mliečne výrobky vyžadujú teplotný rozsah od -3 °C do 4 °C. Pre dlhšie skladovanie surovín (ako je mrazená zelenina, ovocie či mäso, mrazené polotovary a predpečené zákusky, chlieb, pečivo a pod.) je potrebné udržiavať teplotu od -5 °C do -20 °C.
Komponenty chladiarenských miestností
Pri výbere vhodnej chladiacej miestnosti je potrebné zvoliť vhodné materiály a komponenty, ktoré sa použijú pri jej zhotovení. Aj tieto materiály sú vysoko variabilné a tak je možné ich nakombinovať podľa individuálnych potrieb.
Steny z izolačných panelov
Obvodové steny chladiarenských skladov by mali byť hrubšie ako priečky, kvôli silnejšiemu izolačnému jadru. Steny sú najčastejšie zhotovené zo sendvičových panelov, ktoré majú jadro z polyuretánovej peny a vonkajšie kovové opláštenie.
Steny chladiarní by mali mať minimálne 10 cm hrubé izolačné jadro. Obvodové, vonkajšie panely by mali mať opláštenie z nehrdzavejúcej ocele alebo hliníka, ktorý je najodolnejší voči poveternostným vplyvom.
Priečky a vnútorné panely chladiarne (tj. priečky, stropy a podlahy) môžu byť tenšie, avšak ich povrch by mal spĺňať hygienické normy pre styk s potravinami, aby sa zabezpečila zdravotná nezávadnosť skladovaných potravín.
Osvetlenie
Chladiace boxy by mali mať v interiéri dostatočné osvetlenie (najlepšie LED). Obsluha musí mať možnosť rozsvietiť svetlá zvnútra aj zvonku skladu. Žiarovky vo vnútri chladiča by mali byť nerozbitné a parotesné. LED žiarovky spotrebujú o 90 % menej energie ako klasické žiarovky.
Dvere
Dvere chladiarenského skladu by sa mali otvárať von a mali by sa dodávať s odolným zatváračom dverí a samozatváracími závesmi dverí s vačkovým zdvihom. Vačka udrží dvere otvorené, ak sa otvoria pod uhlom 90 °. Chladiarenské dvere by mali mať vnútorný bezpečnostný uvoľňovací mechanizmus, aby sa niekto náhodou nezamkol vnútri chladničky. Plastové pásy (vyrobené z priehľadného alebo tónovaného PVC) na dverách fungujú ako dodatočná bariéra, ktorá bráni miešaniu studeného vzduchu a horúceho vzduchu a prenosu nežiaducich vzduchom prenášaných častíc dovnútra chladiarne.
Bezpečnostný systém
Je rozumné vybaviť chladiareň poplašným systémom, ktorý vás upozorní na náhle zmeny teplôt vo vnútri chladničky. Napríklad, ak zostanú dvere otvorené dlhší čas, systém to zistí a upozorní vás.
Teplomery
Je potrebné umiestniť viaceré teplomery na strategických miestach chladiarenského skladu, aby ste zabezpečili konzistentnú teplotu vo vnútri skladu. Teplomery môžu byť spojené so záznamníkom údajov, ktorý zaznamenáva a organizuje údaje o teplote do tabuliek, ktoré sú dostupné online na stiahnutie.
Podlaha
Do chladiarenského skladu si môžete zvoliť špeciálnu podlahu, ktorá tiež zabezpečí stabilnú teplotu vnútri chladiarne. Je taktiež výhodné zvoliť protišmykový a protinamŕzavý povrch podlahy.
Nákupné náklady sa zvyšujú s počtom doplnkov a vylepšení, ktoré chcete pridať do svojho chladiarenského skladu.
Chladiaci systém chladiarenského skladu
Chladiareň alebo chladiaci sklad má výparník na odvádzanie tepla z interiéru chladiacej miestnosti a kondenzátor, ktorý odvádza horúci vzduch. Ak potrebujete, aby chladiaca miestnosť bola samostatnou teplotnou zónou, vyberte si nástenné chladenie.
Potom je tu vzdialený chladiaci systém, ktorý izoluje výparník a kondenzačné jednotky ich prepojením cez potrubia. Takýto systém lepšie odvádza teplo, a preto je vhodný pre rozsiahle skladovacie priestory a haly.
Ak potrebujete viacero chladiacich miestností pre veľké prevádzky, potom bude najlepšou možnosťou na chladenie všetkých centralizovaný chladiaci systém.
Energetická účinnosť chladiarní
Chladiareň s vysoko účinným kompresorom prináša úsporu energie 4 -10 %, elektronicky komutované motory ventilátora kondenzátora alebo výparníka môžu ďalej ušetriť 3-19 % energie; LED osvetlenie, správna štrukturálna izolácia na báze polyuretánovej peny (zvyčajne 25 mm hrubá), automatické dvere a vynikajúce tesnenie – to všetko v kombinácii môže zvýšiť energetickú účinnosť vášho chladiarenského skladu v priemere o 12 %.
V porovnaní s menšou chladiarenskou miestnosťou sa vzduch vo väčšom chladiarenskom sklade ohrieva pomalšie, t.j. teplota vo väčšom zostáva stabilná dlhší čas. Aby sa udržala optimálna prevádzková teplota, chladiaci systém nemusí pracovať tak tvrdo.
Je zrejmé, že je energeticky efektívnejšie prevádzkovať jednu chladiareň namiesto mnohých menších. Jedinou otázkou je, či táto chladiaca miestnosť spĺňa všetky vaše požiadavky na skladovanie.
V závislosti od obratu zásob, vonkajšej teploty, teploty vstupného produktu a využitia chladiarne sa spotreba energie chladiarenského skladu pohybuje od 30 kWh/m3/rok do 50 kWh/m3/rok. Ročné náklady na prevádzku chladiarne si môžete vypočítať na základe poplatkov za elektrinu vo vašej oblasti.
Pravidelná údržba a servis
Výrobcovia chladiarní vždy odporúčajú pravidelnú údržbu pre dlhšiu životnosť vašej chladiarne. Môže vám pomôcť ušetriť približne 5 % nákladov na energiu.
Časté kontroly komponentov chladiarenského skladu, ako je chladiaca jednotka, teplomery, osvetlenie, ventilačný systém, alarm a pod., zaisťujú, že váš chladiarenský sklad funguje správne.
Pravidelné kontroly a údržba sú z dlhodobého hľadiska stále lacnejšie, namiesto toho, aby ste jedného dňa riešili poruchu skladu, ktorá vás prinúti kúpiť si nový chladiarenský sklad. Zistite si vopred, kto by vám zabezpečoval údržbu chladiarenskej miestnosti, či by ste na to mali vlastného pracovníka, alebo bude údržbu zabezpečovať spoločnosť, od ktorá zabezpečila výstavbu a zariadenie chladiarne.
Chladiaca miestnosť na mieru
Môžete sa vyhnúť kúpe štandardnej chladiarne a kúpiť si vlastnú, prispôsobenú vašim potrebám a požiadavkám. Môže mať sklenené dvere, nehlučnú zbernú jednotku, protišmykovú podlahu, prispôsobené regály, špeciálne izolácie a pod.. Náklady budú o niečo vyššie, ale ide o jednorazové výdavky. Ak to vyhovuje vašim potrebám, choďte do toho.
Komplexné riešenia pre všetkých, ktorí potrebujú chladiace technológie, chladiace boxy, klimatizácie a sendvičové panely, ktoré sú nevyhnutné pre rôzne odvetvia, od potravinárskeho priemyslu po obchody a komerčné budovy. Od projektovania a inštalácie, aby sa zabezpečila optimálna funkčnosť a efektívnosť systémov, až po poskytovanie pravidelného servisu a údržby pre všetky inštalované systémy, na zachovanie spoľahlivej prevádzky a dlhej životnosti. Oblasť chladenia je stále viac orientovaná aj na udržateľnosť a zníženie negatívneho vplyvu na životné prostredie. Moderné technológie sa snažia optimalizovať výkon pri čo najnižšej spotrebe energie. Adiabatické chladenie ponúka energeticky účinný spôsob chladenia, kde sa využíva prirodzený proces odparovania vody. Naším cieľom je nielen ponúknuť technologické inovácie, ale tiež vytvárať prostredie, kde sa výkon stretáva s udržateľnosťou.